Sauropodní dinosauři (tzn. dinosauři ze skupiny Sauropoda) byli nejdelší, nejvyšší a nejtěžší ze všech dinosaurů. Jsou to největší suchozemská zvířata, jaká kdy na Zemi žila. Jediným živočichem, který dosahuje ještě větších rozměrů, je tzv. modrá velryba čili plejtvák obrovský, který dorůstá délky přes 30 m a dosahuje hmotnosti přes 200 tun. Jeden z posledních nálezů sauropodního dinosaura však naznačuje, že mohli existovat ještě větší druhy. Všichni sauropodi byli býložraví. Byli ve své době značně rozšíření. První se objevili v období rané jury, přibližně před 185 milióny lety, a poslední vymřeli spolu s ostatními dinosaury na konci druhohor. Většina jejich pozůstatků se však nachází v horninách starých okolo 145 miliónů let. Camarasaurus byl se svými 18 m délky malý ve srovnání s třicetimetrovým zástupcem rodu Ultrasaurus. Camarasaurus byl poprvé objeven v Coloradu v roce 1877 a v chráněném nalezišti Dinosaur National Monument v Utahu byla později nalezena téměř kompletní kostra mladého jedince.
 

TĚLESNÁ STAVBA
Kostra je soustava kostí tvořící oporu svalstvu a chránící měkké tkáně. Kosti obřích dinosaurů, jako například druhů rodu Camarasaurus, byly uzpůsobeny spíše k tomu, aby nesly velkou hmotnost, než aby umožňovaly rychlý pohyb.
 


 

POTRAVA VE VÝŠCE
Protože sauropodi měli hlavu a ramenní kloub mnohem výše než ostatní dinosauři, byli schopni spásat listy a větvičky i v nejvyšších stromových patrech. Někteří patrně užívali dlouhý a silný ocas jako oporu, a tak se mohli vzpřímit na zadních končetinách, čímž dosáhli ještě výše.