SMRTELNÝ ZÁPAS
Takto vypadal Baronyx těsně po smrti, když se potopil na dno jezera a tam postupem let zkameněl. Tento realistický model nám ukazuje výsledky, jichž dosáhne výtvarník ve spolupráci s odborníkem. Polohu ležícího dinosaura zachovali ve stejné pozici, v jaké byly kosti v době nálezu.

        Většina dinosaurů je tak velkých, že je těžké si představit, že procházeli dětstvím, dospíváním a nakonec dospělým stadiem. Nedávné objevy nás však seznámily s tím, jak jejich "mládí" vypadalo. Víme, že matky dlnosaurů snášely vejce do hnízd vyhloubených v zemi. V některých případech se uvnitř vajec našly křehké kostry mláďat. V koloniích hnízd dinosaurů ptakopyskatých se našly kostřičky vylíhnutých mláďat, která už měla obroušené zuby, což svědčí o tom, že matky jim přinášely potravu do hnízd. Malí dinosauři pravděpodobně rychle rostli. Sauropodi, kteří se pohybovali ve stádech, vodili mláďata pravděpodobně uvnitř stáda a zvenčí je chránili dospělí. Někteří dinosauři, například ceratopsi, během růstu změnili tělesné proporce.

ZROZENÍ
Ze zkamenělé vaječné skořápky se klube kuře ptakopyskatého dinosaura rodu Maiasaurus ("dobrá ještěří matka"). Poměrně nedávno bylo spolu se stovkami jiných dinosauřích vajec a mláďat nalezeno v americkém státě Montana. Na obrázku je vidět v životní velikosti - je tak malé, že by se vešlo do dlaně dospělého člověka.